Окајама (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Окајама)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Окајама

Окајама (јапонски:岡山県; Okayama-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Окајама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]