Оита (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Оита)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Оита

Оита (јапонски:大分県; Ōita-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Оита.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]