Мијаги (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Мијаги)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локацијата на префектурата Мијаги

Мијаги (јапонски:宮城県; Miyagi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Сендај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]