Кјото (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Кјото)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Кјото во Јапонија

Кјото (јапонски:京都府,; Kyōto-fu) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Кјото.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]