Ишикава (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Ишикава)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Ишикава

Ишикава (јапонски:石川県; Ishikawa-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Каназава.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]