Ивате (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Ивате)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Ивате

Ивате (јапонски:岩手県; Iwate-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Мориока.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]