Гифу (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Гифу)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Гифу во Јапонија

Гифу (јапонски: 岐阜県; Gifu-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главени град е Гифу.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]