Аомори (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Аомори)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Аомори

Аомори (јапонски:青森県; Aomori-ken) е префектура која се наоѓа во регионот Тохоку. Главен град е Аомори.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]