Ајчи (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Аичи)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 35°4′59″N 136°58′59″E / 35.08306° N; 136.98306° E / 35.08306; 136.98306

Локацијата на префектурата Ајчи во Јапонија

Ајчи (јапонски: 愛知県, Ајчи-кен) — префектура во регионот Чибу, Јапонија. Главен град е Нагоја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]