Јамагучи (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Јамагучи)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Јамагучи

Јамагучи (јапонски:山口県; Yamaguchi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа вп регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Јамагучи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]