Јамагата (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Јамагата)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локацијата на префектурата Јамагата

Јамагата (јапонски:山形県; Yamagata-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Јамагата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]