Претседател на Националниот комитет на Народното политичко советодавно собрание на Кина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претседател на Националниот комитет на Народното политичко советодавно собрание на Кина
Yu Zhengsheng.jpg
Функционер
Ји Џенгшенг

од 11 март 2013 г.
Назначувачгласање во собранието
Мандат5 години
Прв функционерМао Цетунг
Создадена1 октомври 1949
Народна Република Кина
National Emblem of the People's Republic of China.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на КинаПретседател на Националниот комитет на Народното политичко советодавно собрание на Кина (кин. 中国人民政治协商会议全国委员会主席, пинјин: Zhōngguó Rénmín Zhèngzhì Xiéshāng Huìyì Quanguo Weiyuanhui Zhǔxí) — челник на Националниот комитет на Народното политичко советодавно собрание (НПСС), кој е политички советодавен орган на Народна Република Кина. Моменталниот негов претседател е Ји Џеншенг.

Престедатели[уреди | уреди извор]

Поколенија на раководство

      I раководство       II раководство       III раководство       IV раководство[1]       V раководство [2]

Бр. Претседател Мандат Стапил Напуштил
1 Мао Цетунг
毛泽东
1 октомври 1949 декември 1954
2 Cropped ZhouAndDeng.png Џоу Енлај
周恩来
2 декември 1954 април 1959
3 април 1959 јануари 1965
4 јануари 1965 јануари 1976
Меѓупериод без лице на функцијата (јануари 1976 - март 1978)
3 Deng Xiaoping.jpg Денг Сјаопинг
邓小平
5 март 1978 јуни 1983
4 Deng Yingchao.jpg Денг Јингчао[3]
邓颖超
6 јуни 1983 април 1988
5 Li Xiannian - 1974.jpg Ли Сјенниен
李先念
7 април 1988 јуни 1992
During this interval, the chair was vacant. (June 1992 - March 1993)
6 Li Ruihuan.png Ли Жуејхуан
李瑞环
8 март 1993 март 1998
9 март 1998 март 2003
7 Jia Qinglin.jpg Џа Чинглин
贾庆林
10 март 2003 март 2008
11 март 2008 март 2013
8 Yu Zhengsheng.jpg Ји Џенгшенг
俞正声
12 11 март 2013 март 2018


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. претседател: Ху Ѓинтао; премиер: Вен Ѓабао
  2. претседател: Си Ѓинпинг; премиер: Ли Кеќанг
  3. сопруга на Џоу Енлај