Претседателство на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Претседателство на Босна и Херцеговина (српско-хрватски: Predsjedništvo Bosne i Hercegovine / Предсједништво Босне и Херцеговине) — тричлено тело кое колективно служи како шеф на државата на Босна и Херцеговина.[1]

Според член V од Уставот на Босна и Херцеговина, Претседателството се состои од три члена: еден Бошњак, еден Србин и еден Хрват.[2] Членовите на Бошњаците и Хрватите се избираат од заедничката изборна единица во Федерацијата на Босна и Херцеговина, додека српскиот член е избран од гласачи во Република Српска.

Трите избрани членови имаат четиригодишен мандат. Слично на Руското претседателство, поединците можат да служат не повеќе од два последователни четиригодишни мандата, иако не постојат општи мандатни граници.

Иако неразделното тело всушност ја извршува функцијата шеф на државата, еден член е назначен за претседател. Позицијата на претседавачот се менува двапати околу трите члена на секои осум месеци, со тоа што кандидатот кој добива најмногу гласови станува прв претседател во текот на четиригодишниот мандат.

Моментални членови[уреди | уреди извор]

Член на Претседателство Фотографија На функција од Партија Претставник на Претседателски мандат
Шефик Џаферовиќ Šefik Džaferović.1.jpg 20 ноември 2018
1. пат
ПДА Бошњаци
Жељко Комшиќ Saeimas priekšsēdētājas vizīte Izraēlā (49433178981) (cropped).jpg 20 ноември 2018
3. пат
ДФ Хрвати
Милорад Додик Dodik (2022-06-18) (cropped).jpg 20 ноември 2018
1. пат
СНСД Срби 20 ноември 2018 – денес

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-08-07. Посетено на 2019-03-29.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2021-03-28. Посетено на 2019-03-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]