Претседателски избори во Русија (2004)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Претседателски избори во Русија (2004)
Русија
2000 ←
14 март 2004 → 2008

  Vladimir Putin official portrait.jpg Nikolay Kharitonov 5 December 2000.jpg
Наименуваник Владимир Путин Николај Харитонов
Партија Независен Комунистичка партија на Руската федерација
Popular гласови 49,558,328 9,514,554
Удел 71.9% 13.8%

Претседател пред избирањето

Владимир Путин
Независен

Избран за Претседател

Владимир Путин
Независен
Подржан од
Единствена Русија

Претседателските избори во Русија се одржале на 14 март 2004 година. На изборите имало официјално шест пријавени кандидати. За втор по ред мандат се изборил Владимир Путин.