Претседателски избори во Русија (2000)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претседателски избори во Русија (2000)
Русија
1996 ←
26 март 2000 → 2004

 
Кандидат Владимир Путин Генадиј Зјуганов Григори Јавлински
Партија Независен КПР Јаболко
Матична држава Санкт Петербург Орловска област Лвивска област (денес Украина)
Добиени гласови 39.740.467 21.928.468 4.351.450
Удел 52,94% 29,21% 5,9%

  Изборни единици каде што победил Владимир Путин
  Изборни единици каде што победил Генадиј Зјуганов
  Изборни единици каде што победил Аман Тулеев
  Изборни единици каде што победил Константин Титов

претседател пред изборите

Борис Елцин
Независен

Избран за претседател

Владимир Путин
Независен

Претседателските избори во Руската Федерација се одржиле на 20 март 2000 година. Актуелниот премиер и вршител на должноста претседател Владимир Путин, победил на изборите во првиот круг.

Вкупно биле номинирани 33 кандидати за претседател, но од нив на крајот само 12 ги исполниле законските прописи. Еден од нив се повлекол непосредно пред истекот на рокот, па останале 11 кандидати: Владимир Путин, Генадиј Зјуганов, Григориј Јавлински, Амангелди Тулујев, Владимир Жириновски, Константин Титов, Ела Памфилова, Станислав Говорухин, Јуриј Скуратов, Александар Подберјоцкин и Умар Џабраилов.

Одлуката за спроведување на претседателски избори, исто така, во Чеченија се гледало како на контроверзност од страна на многу набљудувачи поради воената кампања и загриженост за безбедноста[1]. Парламентарните избори на 19 декември 1999 година биле бојкотирани во Чеченија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-03-08. Посетено на 2011-11-05.