Претседателска библиотека Борис Елцин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Претседателската библиотека Борис Елцин е основана од страна на Владимир Путин и е една од националните библиотеки во Русија. Таа името го добила по Борис Елцин. Се наоѓа во Санкт Петербург во Русија.[1][2] Во ноември 2014 година оваа библиотека ја објави својата цел да започне своја енциклопедија преку Интернет, која ја нарече алтернатива на Википедија. Од библиотеката изјавија дека Википедија не е во можност да даде детални и доверливи информации за регионите на Русија и животот на земјата“.[3]

Претседатеската библиотека Борис Елцин

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „About the World Digital Library: Partners“. www.wdl.org. Посетено на 2013-05-24.
  2. „About Boris Yeltsin Presidential Library“. www.prlib.ru. Архивирано од изворникот на 2013-07-19. Посетено на 2013-05-24.
  3. Parfitt, Tom (14 November 2014). „Russian library to launch web rival to 'untrustworthy' Wikipedia“. Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 2014-11-14. Посетено на 14 November 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]