Прејди на содржината

Претежно ведро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претежно ведро
Жанркомедија
Напишана одВелко Неделковски
Режирана одЉупчо Тозија
УлогиВладимир Ангеловски
Марин Бабиќ
Кирил Ќортошев
Лиле Георгиева
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди6
Производство
Времетраење45 мин
Прикажување
Првична мрежаМакедонската Телевизија
Првично прикажување2 јули 1987 - 6 септември 1987

Претежно ведро - македонска телевизиска серија од 1987 година во режија на Љупчо Тозија, а сценарио на Велко Неделковски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Владимир Ангеловски
Марин Бабиќ Панко Јовановски
Кирил Ќортошев Дедо Фидан
Лиле Георгиева
Ѓорѓи Јолевски Симе
Ацо Јовановски
Синоличка Трпкова Славица
Мајда Тушар Милка Јовановска
Кирил Гравчев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]