Преслушувач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Преслушувач или звукоизведувач (англ. audio player) е вид на мултимедијален изведувач наменет за преслушување на дигитални звучни записи, како оптички дискови (на пр. CD, SACD, DVD-Audio, HDCD, звучни и емитувани оснимки.

Покрај функциите слични на видеорекордер како пуштање, паузирање, сопирање, премотување назад и напред, преслушувачите обично имаат и други функции како правење списоци на нумери, поддршка за формат за означување и стабилизатор.

Многу преслушувачи исто така поддржуваат просто прегледување на дигитални видеоснимки и цели филмови во таков формат.

Поврзано[уреди | уреди извор]