Пресијан II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресијан II
Тонса на Пресијан, од „Мадридовиот ракопис“ на Скилица
Роден(а)996/97 (неизвесно)
Починал(а)1060/61 (неизвесно)
НационалностМакедонија (се до 1018)
Римска Империја (по 1018)
НародностЕрменец (теорија)
Занимањевоена власт на Букеларија
РодниниАлусијан, Арон, Катерина (браќа и сестри)

Пресијан II е последниот македонски[1] владетел на Самоиловото Царство (1018 г.). Пресијан II го наследува престолот по смртта на татка си Јован Владислав во 1018 година. Тој ја води борбата против Византија од планината Томорица. Бугарските и дел од светските историчари Пресијан II го сметаат за бугарски цар.[2][3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]