Преродба (политичка партија во Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преродба
Възраждане
ВодачКостадин Костадинов
ГеслоВреме е за преродба!
Основана2 август 2014 (2014-08-02)
Отцепена одВМРО-БНД
Штаббул. Христо Ботев 111
Членови7000
Идеологија
Бои          Црно и златно
Парламент
27 / 240
Европарламент
0 / 17
Мрежно место
vazrazhdane.bg
Политика на Бугарија
Политички партии
Избори

Преродба (бугарски: Възраждане) е политичка партија во Бугарија, основана во август 2014 година. Нејзин претседател е Костадин Костадинов.

Историја[уреди | уреди извор]

Во јуни 2014 година Костадин Костадинов изјави за медиумите дека на 2 август во истата година во град Плиска ќе се одржи основачкото собрание на кое се создава партија "Преродба". Иницијаторите избираат денот кога се одбележува годишнината од почетокот на Илинденското востание.[1][2]

Раководители[уреди | уреди извор]

Учество во избори[уреди | уреди извор]

Парламентарни избори[уреди | уреди извор]

2007 г.[уреди | уреди извор]

ЦИК регистрира партија "Преродба" за учество на парламентарните избори на 26 март 2017 година.[3] По влечат ждрепка бројот на гласачкото ливче е 14.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „«Нова националистическа партия учредяват в Плиска»“ (бугарски). cross.bg. Посетено на 15 March 2017.
  2. „«Костадин Костадинов слага началото на нова партия»“ (бугарски). utre.bg. Посетено на 15 March 2017.
  3. „Decision of the Central Electoral Commission“ (бугарски). Бугарска телеграфска агенција. Посетено на 15 March 2017.
  4. „«ГЕРБ ще бъде с номер 11, БСП - с 10, в бюлетината за изборите»“ (бугарски). dnevnik.bg. Посетено на 15 March 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]