Премин на дигитална телевизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Премин на дигитална телевизија е процес со кој аналогното емитување во дадено подрачје се заменува со дигитално. Понекогаш овој процес се нарекува и „исклучување на аналогното“.

Од друга страна е преминот на цели земји од аналогна на дигитална телевизија. Времето за оваа операција зависи од големината на земјата. Владата на Велика Британија најави план за премин регион по регион од 2008 до 2012 година. [1]

Во САД, аналогното емитување заврши на 17 февруари 2007 година, по што сите телевизори без дигитален приемник нема да може да примаат телевизиски сигнал.

Во Република Македонија[уреди | уреди извор]

Целосниот преод на дигитална телевизија во Република Македонија ќе се случи на 1 јули 2013.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]