Премиер лига на Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Премиер лига на Индија (англиски: Indian Premier League) е професионална машка лига на крикет, натпреварувана од десет тимови од десет индиски градови. Лигата е основана од Одборот за контрола за крикет во Индија во 2007 година.[1]

Премиер лига е најпосетуваната крикет лига во светот и во 2014 година беше рангирана на шестото место по просечна посетеност меѓу сите спортски лиги. [2] Во 2010 година, Премиер лига стана првиот спортски настан во светот што се емитува во живо на YouTube.[3][4] Вредноста на брендот IPL во 2019 година беше 6,3 милијарди американски долари.[5]

Сегашните носители на титулата во ИПЛ се Ченаи Супер Кингс, освојувајќи ја сезоната 2021 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „How can the IPL become a global sports giant?“. 28 June 2018. Посетено на 20 February 2019.
  2. Barrett, Chris. „Big Bash League jumps into top 10 of most attended sports leagues in the world“. The Sydney Morning Herald. Посетено на 20 February 2019.
  3. „IPL matches to be broadcast live on Youtube“. ESPNcricinfo. Посетено на 20 February 2019.
  4. Hoult, Nick (20 January 2010). „IPL to broadcast live on YouTube“. The Telegraph UK. Архивирано од изворникот на 11 January 2022. Посетено на 20 February 2019.
  5. Laghate, Gaurav (20 September 2019). „IPL brand valuation soars 13.5% to Rs 47,500 crore: Duff & Phelps“. The Economic Times. Посетено на 22 September 2019.
  6. „IPL 2021 Final, CSK vs KKR Live Score & Updates: CSK win 4th IPL title as they defeat KKR by 27 runs“. Посетено на 15 October 2021.