Прелог (Хрватска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прелог
Town
Prelog
Прелог.
Прелог.
Држава  Хрватска
Жупанија Medjimurje-flag.gif Меѓимурје
Управа
 • Градоначалник Љубомир Коларек
Население (2011)[1]
 • Вкупно 7.815
  (општина)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 40323
Повик. бр. 040
Мреж. место www.prelog.hr

Прелог (хрватски: Prelog, а локално Prilok) —град во северна Хрватска. Градот е дел од историско-географската област Меѓимурје, а административно е дел од Меѓимурската жупанија. Општина Прелог имала население од 7,815 жители според пописот од 2011 година, а само градот 4.324 жители.[1] Чаковец е на 16 км западно од градот.

Население[уреди | уреди извор]

Општина Прелог имала население од 7815 жители според пописот од 2011 година:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Prelog“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г.. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/census2011/results/htm/E01_01_01/e01_01_01_zup20_3557.html. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]