Прекрасното патување на Нилс Холгерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прекрасното патување на Нилс Холгерсон
The The Wonderful Adventures of Nils - cover by Mary Hamilton Frye.jpg
Насловна страница на изданието од 1936
АвторСелма Лагерлеф
Наслов на
оригиналот
Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige
ЗемјаШведска
Јазикшведски јазик
ЖанрНовела
Парабола
Критика на општеството
Морална приказна
Медиумпечатено издание

Прекрасното патување на Нилс Холгерсон (ориг. Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige) е книга на шведската нобеловка, Селма Лагерлеф. Издадена е во две книги, Прекрасните авантури на Нилс во 1906 година, и Останатите авантури на Нилс во 1907 година. Вообичаено двете книги се реиздаваат како една со наслов Прекрасното патување на Нилс Холгерсон, иако тоа е наслов само на првата книга.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во некое време си живеало едно смејство. Детето било многу немирно, имало четиринаесет години, било слабичко, високо и потстрижено. Неговите родители биле фармери, тие чувале гуски, кокошки, три крави и друго. Детето го скубело кокошките и петлите, ги удирало кравите со даски, со еден збор, сакало да ги малтретира животните. Еден ден мајка му и татко му решиле да заминат в црква, и пред заминување му рекле да ја прочита молитвата, дома. Само што заминале, детето ја отворило книгата со молитва и почнало да чита.Стигнал до пола и го фатило дремка и заспало врз неа.Кога ги отворило очите и погледнало видело дека ковџегот на мајка му што не смеал да се отвори би отворен.Тој забележал едно џуџе, колку палецот.Сакал малку да се пошегува со него и го фатил и почнал да го тресе,тоа му се молело да го пушти.Рекло дека ќе му ја исполни желбата, но наместо тоа одеднаш детето легнало како онесвестено, а џуџето се скрило во сандакот.Кога ги отворило очите имало што да види и тоа самото станало џуџе.Си рекло да го побара џуџето и да му побара прошка но ковчегот бил затворен.Тоа отишло надвор по шталите, во глувчешките дупки да го бара.Кога ги видело кокошките сакало да им се извини за тоа што им го правел.Тие кога го виделе така малечок го подгониле, а тој едвај спасил жива глава.Отишол кај гуските и малиот гусак секогаш ќе оди со нив.Еднаш си поминувало едно јато и го повикале со нив.А тој без двоумење тргнал со нив.Детето сакало да го запре и му се качило на грб за да не полета.Но, тој заборавил дека бил мал и кога гусакот полетал го зел со себеси и малиот....Продолжува приказната

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]