Прејди на содржината

Прекрасната птица

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Lamprotornis|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Splendid starling
Kakum NP, Ghana
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Lamprotornis
Вид: Splendid starling
Научен назив
Lamprotornis splendidus
(Vieillot, 1822)
Splendid starling
Ethiopia
Scientific classification edit
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Passeriformes
Family: Sturnidae
Genus: Lamprotornis
Species:
L. splendidus
Binomial name
Lamprotornis splendidus

(Vieillot, 1822)
Јајца на Lamprotornis splendidus MHNT

Прекрасната птица ( Lamprotornis splendidus ), исто така позната и како прекрасна сјајна ѕвезда е вид на птица од семејството Sturnidae . Нив ги има во државите: Ангола, Бенин, Бурунди, Камерун, Централноафриканска Република, Република Конго, Демократска Република Конго, Екваторска Гвинеја, Етиопија, Габон, Гамбија, Гана, Гвинеја, Гвинеја-Бисао, Кенија, Либерија, Мали, Нигер, Нигерија, Руанда, Саун Томе и Принсип, Сенегал, Сиера Леоне, Јужен Судан, Танзанија, Того, Уганда и Замбија .

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  1. BirdLife International (2012). Lamprotornis splendidus. Црвен список на загрозени видови. 2012. Посетено на 26 November 2013.CS1-одржување: ref=harv (link)
  2. BirdLife International (2012). "Lamprotornis splendidus". IUCN Red List of Threatened Species. 2012. Retrieved 26 November 2013.CS1 maint: ref=harv (link)