Пред полноќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џули Делпи и Итан Хоук, црвениот тепих за премиерата на „Пред полноќ

Пред полноќ (англиски: Before Midnight) е американски филм од 2013 година, во режија на Ричард Линклејтер. Главните улоги ги толкуваат: Итан Хоук и Џули Делпи.

Содржина[уреди | уреди извор]

Двајца родители, Џеси (го игра Хоук) и Селин (ја игра Делпи) живеат во Париз, каде ги одгледуваат своите ќерки-близначки. Истовремено, тие одат на одмор во Грција на покана на еден писател, пријател на Џеси. По завршувањето на одморот, Џеси треба да го испрати својот син од претходниот брак, Хенк, назад во САД, каде што живее детето, така што започнува да го преиспитува својот живот, загрозувајќи ја врската со Селин.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пред полноќ“, Антена, број 882, 22.5.2015, стр. 21.