Предјамски Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Предјамска тврдина
Predjamski grad
Höhlenburg Lueg
Castel Lueghi
Predjama.jpg
Општи податоци
ГрадПостоина
ЗемјаСловенија


Предјамскиот Град се наоѓа во градот Постоина во Словенија. Градот бил изграден во 12 век. Најпознат сопственик и владетел на регионот бил Еразмо Јамски кој долго време го држал градот под опсада. Ерзамо најпосле бил убиен. Тврдината денеска е музеј во кој се наоѓаат елементи од средновековието.