Предјамски град

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Предјамски Град)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Предјамски град
Predjamski grad
Höhlenburg Lueg
Castel Lueghi
Predjama.jpg
Општи податоци
ГрадПостојна
ЗемјаСловенија

Предјамски град се наоѓа во градот Постојна во Словенија[1]. Замокот бил изграден во 12 век. Најпознат сопственик и владетел на регионот бил Еразмо Јамски кој долго време го држал градот под опсада. Ерзамо најпосле бил убиен. Тврдината денеска е музеј во кој се наоѓаат елементи од средновековието.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Predjamski grad“. Postonjska jama. Архивирано од изворникот на 13 August 2013. Посетено на 18 August 2013.