Шаблон:Sigfigs

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


This template is used to determine the number of figures after the decimal point of an uncertain quantity to display.

Неговата синтакса е следната:

{{Sigfigs| uncertainty-value}}.

Примери:

  • {{Sigfigs|0.0002}} е 4,
  • {{Sigfigs|0.005}} е 3,
  • {{Sigfigs|50.0}} е -1,

и така натака.

Види исто така[уреди извор]

{{sigfig}}