Прејди на содржината

Предлошка:Editnotice

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{{1}}}
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Оваа предлошка се користи за создавање на транспарентна рамка и пишување на текстуална порака или за вметнување на некој друга предлошка во неговата внатрешност. Примената на оваа предлошка е во создавање на забелешки во прозорецот за уредување (англиски: editnotices), системски пораки кои се прикажуваат при уредувањето на некои определени страници и кои содржат предупредувања или упатства за тоа како да се уредува страницата.

За да го искористите оваа предлошка, употребете го кодот {{editnotice|1=X}}, каде што X е пораката.