Предлошка:Country data Egypt

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Egypt е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Египет Наслов на главата статија (Египет)
flag alias Flag of Egypt.svg Назив на сликата (File:Flag of Egypt.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
OttomanFlag of the Ottoman Empire (also used in Egypt).svgFlag of Egypt (1793-1844).svg
1882Flag of Egypt (1882-1922).svgFlag of Egypt (1882-1922).svg
1922Flag of Egypt (1922–1953).svgFlag of Egypt (1922–1958).svg
1952Flag of Egypt (1953–1958).svgFlag of Egypt (1952-1958).svg
1958Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svgFlag of the United Arab Republic.svg
1972Flag of Egypt (1972–1984).svgFlag of Egypt (1972-1984).svg
navalNaval Ensign of Egypt.svgNaval Ensign of Egypt.svg
air forceAir Force Ensign of Egypt.svgEafflag.svg
armyFlag of the Army of Egypt.svgFlag of the Army of Egypt.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Шаблон:Армија:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
EGY (преглед) Египет Египет

Пример за употреба

  • {{знаме|Египет}} Египет
  • {{знамеикона|Египет}}Египет

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Египет|Ottoman}} Египет
  • {{знамеикона|Египет|Ottoman}}Египет

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|EGY}}Египет
  • {{државнознаме|EGY}} Египет
  • {{знаме|EGY}} Египет

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: