Предлошка:Country data Уганда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Уганда е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Уганда Наслов на главата статија (Уганда)
flag alias Flag of Uganda.svg Назив на сликата (File:Flag of Uganda.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
colonialFlag of the Uganda Protectorate.svgFlag of the Uganda Protectorate.svg
1962Flag of Uganda 1962.svgFlag of Uganda 1962.svg

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
УГА (преглед) Уганда Уганда

Пример за употреба

  • {{знаме|Уганда}} Уганда
  • {{знамеикона|Уганда}}Уганда

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Уганда|colonial}} Уганда
  • {{знамеикона|Уганда|colonial}}Уганда

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|УГА}}Уганда
  • {{државнознаме|УГА}} Уганда
  • {{знаме|УГА}} Уганда