Предлошка:Country data Полска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Документација за предлошка

Предлошка:Country data Полска е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на Полска

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Полска Наслов на главата статија (Полска)
flag alias Flag of Poland.svg Назив на сликата (File:Flag of Poland.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
stateState Flag of Poland.svg
1815Flag of the Congress of Poland.svg
1919Flag of Poland (1919-1928).svg
1928Flag of Poland (1928–1980).svg
1955Flag of Poland (with coat of arms, 1955-1980).svg
1980Flag of Poland (with coat of arms, 1980-1990).svg
1990Flag of Poland (with coat of arms).svg
navalNaval Ensign of Poland.svg
air forcePL air force flag IIIRP.svg
armyFlag of the Polish Land Forces.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Предлошка:Морнарица:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Предлошка:Воено воздухопловство:

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Предлошка:Армија:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
POL (преглед) Полска Полска

Пример за употреба

  • {{знаме|Полска}} Полска
  • {{знамеикона|Полска}}Полска

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Полска|state}} Полска
  • {{знамеикона|Полска|state}}Полска

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|POL}}Полска
  • {{државнознаме|POL}} Полска
  • {{знаме|POL}} Полска