Предлошка:Country data Макао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Макао е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на Макао

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Макао Наслов на главата статија (Макао)
flag alias Flag of Macau.svg Назив на сликата (File:Flag of Macau.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
colonialFlag of Portugal.svgFlag of Portugal.svg

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
MAC (преглед) Макао Макао
Macao (преглед) Макао Макао

Пример за употреба

  • {{знаме|Макао}} Макао
  • {{знамеикона|Макао}}Макао

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Макао|colonial}} Макао
  • {{знамеикона|Макао|colonial}}Макао

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|MAC}}Макао
  • {{државнознаме|MAC}} Макао
  • {{знаме|MAC}} Макао