Предлошка:Country data Либија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Либија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Либија Наслов на главата статија (Либија)
flag alias Flag of Libya.svg Назив на сликата (File:Flag of Libya.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1864Flag of Tripoli 18th century.svgFlag of Vilayet-i Trablusgarp.svg
1911Flag of Italy (1861–1946).svgFlag of Italy (1861-1946).svg
1949Flag of Cyrenaica.svgFlag of Cyrenaica.svg
1951Flag of Libya (1951–1969).svgFlag of Libya (1951).svg
1969Flag of Libya (1969–1972).svgFlag of Libya (1969–1972).svg
1972Flag of Libya (1972–1977).svgFlag of Libya (1972–1977).svg
1977Flag of Libya (1977–2011).svgFlag of Libya (1977-2011).svg
2011Flag of Libya.svgFlag of Libya.svg
transitionFlag of Libya (2011 combined).svgFlag of Libya (2011 combined).svg
navalNaval Ensign of Libya.svgNaval Ensign of Libya.svg
air forceFlag of the Libyan Air Force.svgFlag of the Libyan Air Force.svg
armyFlag of the Libyan Ground Forces.svgFlag of the Libyan Ground Forces.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

 • {{морнарица|Либија}} Libyan Navy
 • {{знамеикона|Либија|naval}}Либија

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

 • {{воено воздухопловство|Либија}} Libyan Air Force
 • {{знамеикона|Либија|воено воздухопловство}}Либија

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Шаблон:Армија:

 • {{армија|Либија}} Libyan Ground Forces
 • {{знамеикона|Либија|армија}}Либија

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
LBY (преглед) Либија Либија
LBA (преглед) Либија Либија

Пример за употреба

 • {{знаме|Либија}} Либија
 • {{знамеикона|Либија}}Либија

Употреба на варијанта

 • {{знаме|Либија|1864}} Либија
 • {{знамеикона|Либија|1864}}Либија

Употреба на алијас за пренасочување

 • {{знамеикона|LBY}}Либија
 • {{државнознаме|LBY}} Либија
 • {{знаме|LBY}} Либија

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: