Прејди на содржината

Предлошка:Country data Кралство Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Предлошка:Country data Кралство Англија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Кралство Англија Наслов на главата статија (Кралство Англија)
shortname alias Англија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag of England.svg Назив на сликата (File:Flag of England.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
anglo-saxonFlagOfWessex.svg
1198Royal Banner of England.svg
1340Royal Standard of England (1411-1553-1559-1603).svg
1395Royal Standard of England (1395–1399).svg
1406Royal standard of England (1406–1603).svg
1554Royal Standard of England (1554–1558).svg
blueEnglish Blue Ensign 1620.svg
whiteEnglish White Ensign 1620.svg
navalEnglish Red Ensign 1620.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Предлошка:Морнарица:

  • {{морнарица|Кралство Англија}} Royal Navy
  • {{знамеикона|Кралство Англија|naval}}Кралство Англија

Пример за употреба

  • {{знаме|Кралство Англија}} Кралство Англија
  • {{знамеикона|Кралство Англија}}Кралство Англија
  • {{државнознаме|Кралство Англија}} Англија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Кралство Англија|anglo-saxon}} Кралство Англија
  • {{знамеикона|Кралство Англија|anglo-saxon}}Кралство Англија

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: