Предлошка:Country data Иран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Иран е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на Иран

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Иран Наслов на главата статија (Иран)
flag alias Flag of Iran.svg Назив на сликата (File:Flag of Iran.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1925State flag of Iran (1933–1964).svgState Flag of Iran (1925).svg
1964State flag of Iran (1964–1980).svgState Flag of Iran (1964).svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Поморското знаме на оваа земја е ист како државното знаме, што значи дека Шаблон:Морнарица го дава следново:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
IRN (преглед) Иран Иран
IRI (преглед) Иран Иран

Пример за употреба

  • {{знаме|Иран}} Иран
  • {{знамеикона|Иран}}Иран

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Иран|1925}} Иран
  • {{знамеикона|Иран|1925}}Иран

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|IRN}}Иран
  • {{државнознаме|IRN}} Иран
  • {{знаме|IRN}} Иран