Предлошка:Country data Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Документација за предлошка

Предлошка:Country data Данска е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на Данска

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Данска Наслов на главата статија (Данска)
flag alias Flag of Denmark.svg Назив на сликата (File:Flag of Denmark.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
navalNaval Ensign of Denmark.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Предлошка:Морнарица:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
ДАН (преглед) Данска Данска

Пример за употреба

  • {{знаме|Данска}} Данска
  • {{знамеикона|Данска}}Данска

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|ДАН}}Данска
  • {{државнознаме|ДАН}} Данска
  • {{знаме|ДАН}} Данска