Предлошка:Country data Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите

  1. пренасочување Предлошка:Пвп на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Грција е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Грција Наслов на главата статија (Грција)
flag alias Flag of Greece.svg Назив на сликата (File:Flag of Greece.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
oldFlag of Greece (1822-1978).svgFlag of Greece (1828-1978).svg
1970Flag of Greece (1970-1975).svgFlag of Greece (1970-1975).svg
royalState Flag of Greece (1863-1924 and 1935-1973).svgKingdom of Greece Flag.svg
ottoNaval Royal Standard of Greece (1833-1858).svgState Flag of Greece (1833-1858).svg
royalnavyHellenic Naval Ensign 1935.svgHellenic Naval Ensign 1935.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Поморското знаме на оваа земја е ист како државното знаме, што значи дека Шаблон:Морнарица го дава следново:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
ГРЦ (преглед) Грција Грција

Пример за употреба

  • {{знаме|Грција}} Грција
  • {{знамеикона|Грција}}Грција

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Грција|old}} Грција
  • {{знамеикона|Грција|old}}Грција

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|ГРЦ}}Грција
  • {{државнознаме|ГРЦ}} Грција
  • {{знаме|ГРЦ}} Грција