Предлошка:Country data Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка

Шаблон:Country data Албанија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Албанија Наслов на главата статија (Албанија)
flag alias Flag of Albania.svg Назив на сликата (File:Flag of Albania.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
civilCivil Ensign of Albania.svgCivil Ensign of Albania.svg
1914Flag of Albania (1914–1920).svgAlbania 1914 Flag.svg
1928Flag of Albania (1934–1939).svgFlag Kingdom Of Albania.svg
1939Flag of Albania (1939–1943).svgFlag of Albania (1939).svg
1946Flag of Albania (1946–1992).svgFlag of Albania 1946.svg
navalNaval Ensign of Albania.svgNaval Ensign of Albania.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
АЛБ (преглед) Албанија Албанија

Пример за употреба

  • {{знаме|Албанија}} Албанија
  • {{знамеикона|Албанија}}Албанија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Албанија|civil}} Албанија
  • {{знамеикона|Албанија|civil}}Албанија

Употреба на алијас за пренасочување