Предлошка:Шпанска автономна заедница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанска автономна заедница
[[Слика:{{{грб}}}|80п|Грб]] [[Слика:{{{знаме}}}|100п|Знаме]]
[[Грб на {{{име}}}|Грб]] [[Знаме на {{{име}}}|Знаме]]
[[Податотека:{{{слика}}}|250п|{{{опис}}}]]
{{{опис}}}
Држава  Шпанија
Главен град {{{град}}}
Јазик во заедницата {{{јазик}}}
Службени јазици {{{службени_јазици}}}
Назив на жителите {{{назив_на_жителите}}}
Број на жители
(INE 2006)
{{{број_на_жители}}}
Површина {{{површина}}} км²
Број на пратеници
Конгрес {{{конгрес}}}
Сенат {{{сенат}}}
Претседател {{{претседател}}}
[{{{страница}}} Интернет страница]


Код[уреди извор]

{{Шпанска автономна заедница |
име = |
име-изворно = |
грб = |
знаме = |
слика = |
опис = |
град = |
јазик = |
службени_јазици = |
назив_на_жителите = |
број_на_жители = |
површина = |
мапа = |
конгрес = |
сенат = |
претседател = |
страница = |
}}