Предлошка:Сложени согласки со аудио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сложени согласки
Струјни
ɕ
ʑ
ɧ
Приближни
ʍ
w
ɥ
ɫ
Избувни
k͡p
ɡ͡b
ŋ͡m
Онаму кајшто симболите се дадени во парови, „лев—десен“ претставува „безвучна—звучна“ согласка

Помош за МФА • легенда • Loudspeaker.svg помош со снимки • табела • основна табела • погл.