Предлошка:Речник-навод

Од Википедија — слободната енциклопедија

[1]

  1. Дефиниција за зборот {{{1}}} на речникот на македонскиот јазик: {{{1}}}; makedonski.gov.mk
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Оваа предлошка се користи за наведување директна врска до официјалниот дигитален речник на македонскиот јазик makedonski.gov.mk.

{{речник-навод|САКАНИОТ ЗБОР}}

На пример, кодот

  • {{речник-навод|шап}}

дава

  1. Дефиниција за зборот {{{1}}} на речникот на македонскиот јазик: {{{1}}}; makedonski.gov.mk