Предлошка:Расклопен список

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Синтакса[уреди извор]

{{Расклопен список
|framestyle = <!--(незадолжително)-->
|title = 
|titlestyle = <!--(незадолжително)-->
|liststyle = <!--(незадолжително)-->
|1 =     <!--(Прва ставка во списокот)--->
|2 =     <!--(Втора ставка во списокот)-->
|3 =     <!--(Трета ставка во списокот)--->
|...
}}
Основна состојба

Ако сакате основната состојба да биде расклопена наместо склопена, внесете expand = true или било која вредност (да не е празно).

Примери[уреди извор]

{{Расклопен список 
|title=Членки на [[Европска асоцијација за слободна трговија|Европската асоцијација за слободна трговија]] 
|[[Исланд]] 
|[[Лихтенштајн]] 
|[[Норвешка]] 
|[[Швајцарија]]}}

Пример за список без граничници бидејќи стои во инфокутија[уреди извор]

Во скедниве примери, полињата leader_name2 и leader_name3 се изменети за да користат расклопен список.

Град Хамилтон
Гесло: Заедно да стремиме - заедно да постигаме
Местоположба во рамките на покраината Онтарио
Местоположба во рамките на покраината Онтарио
ЗемјаКанада
ПокраинаОнтарио
Стекната самоуправа9 јуни 1846
Управа
 • ГрадоначалникФред Ајзенбергер
 • Градски советСовет на град Хамилтон
 • Пратеници
 • Покраински пратеници
{{Инфокутија Населено место
|official_name   = Град Хамилтон
 ...скратено... 
|leader_title   = [[Градоначалник]]
|leader_name    = [[Фред Ајзенбергер]]
|leader_title1   = [[Градски совет]]
|leader_name1   = [[Совет на град Хамилтон]]
|leader_title2   = [[Пратеник|Пратеници]]
|leader_name2   =
 {{Расклопен список
 |framestyle=border:none; padding:0; <!--Ги скрива граничниците и го подобрува просторот меѓу редовите-->
 |title=List of MPs
 |1=[[Дин Алисон]] |2=[[Крис Чарлтон]] |3=[[Дејвид Кристоферсон]] |4=[[Вејн Марстон]] |5=[[Дејвид Свит]]
 }}
|leader_title3   = [[Покраински парламент на Онтарио|Покраински пратеници]]
|leader_name3   =
 {{Расклопен список
 |framestyle=border:none; padding:0; <!--исто што и погоре-->
 |title=Список на пратеници
 |1=[[Мери Бунтроџани]] |2=[[Андреја Хорват]] |3=[[Џуди Марсејлс]] |4=[[Тед Мекмикин]] |5=[[Џенифер Мосоп]]
 }}
|established_title = Стекната [[Локална самоуправа|самоуправа]]
|established_date = 9 јуни 1846
 (...итн...)
}}