Предлошка:Пописи/doc

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шаболонов е наменет за внесување на пописни резултати (бројност на населението) за населените места во Република Македонија. Првите две се однесуваат на иследувањата на Васил К’нчов и Бранков (Димитар Мишев), а останатите се пописи на статистичиот завод на СРМ и РМ.

Празна предлошка[уреди извор]

{{Пописи||||||||||}}

Употреба[уреди извор]

Во предлошката се предодредени 10 пописни години (погл. во табелата), па затоа има десет параметри. Внесете ги бројките по редослед на пописите, одделувајќи ги со права црта „|“, како во наведениот пример.

{{Пописи|162|160|255|295|250|193|136|141|144|164}}
што го дава следново

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[1] 1905[2] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 162 160 255 295 250 193 136 141 144 164
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[3]


  1. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  2. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  3. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.