Прејди на содржината

Предлошка:ПолКарта Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Location map of Република Македонија
name Република Македонија
border
coordinates
42.5
20.3 ←↕→ 23.2
40.7
map center 41°36′N 21°45′E / 41.6° СГШ; 21.75° ИГД / 41.6; 21.75
image North Macedonia location map.svg
ПолКарта Македонија
image1 North Macedonia relief location map.jpg
ПолКарта Македонија

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Карта на Македонија со нејзините градови

Предлошка:ПолКарта Македонија се користи за означување на местоположбата на нешто (град, село, објект, настан) на карта на Македонија. Положбата се внесува со координати за географска ширина и должина.

Употреба

Картата се повиква на следниве начини:

Задавање на карта

 • name = Република Македонија
  Име што се јавува во стадардниот опис под картата
 • bottom = 40.7
  Гео. ширина на долниот раб на картата, во десетични степени
 • left = 20.3
  Гео. должина на левиот раб на картата, во десетични степени
 • right = 23.2
  Гео. должина на десниот раб на картата, во десетични степени

Алтернативна карта

Картата зададена со image1 (North Macedonia relief location map.jpg) може да се прикажува користејќи ги параметрите relief или AlternativeMap во {{ПолКарта}}, {{Location map many/old}} и {{ПолКарта+}}. Подолу се наведени примери за примена на овие два параметра. Повеќе примери ќе најдете на:

Примери со положбени карти

ПолКарта — стандардна (image)

Гевгелија во рамките на Македонија
Гевгелија
Гевгелија (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
{{ПолКарта | Македонија
| width  = 250
| lat_deg = 42.00
| lon_deg = 21.43
| label  = Гевгелија
}}

ПолКарта повеќе — релјефна (image1)

ПолКарта Македонија во рамките на Македонија
Скопје
Гевгелија
Две места во Македонија
{{Location map many/old| Македонија
| relief  = yes
| width  = 250
| caption = Две места во Македонија 
| lat1_deg = 42.00
| lon1_deg = 21.43
| label1  = Скопје
| lat2_deg = 41.13
| lon2_deg = 22.40
| label2  = Гевгелија
}}

ПолКарта+, користејќи AlternativeMap

ПолКарта Македонија во рамките на Македонија
Скопје
Гевгелија
Две места во Македонија
{{ПолКарта+ | Македонија
| AlternativeMap = Macedonia relief location map.jpg
| width  = 250
| caption = Две места во Македонија
| places =
 {{ПолКарта~ | Македонија
 | lat_deg = 42.00
 | lon_deg = 21.43
 | label  = Скопје
 }}
 {{ПолКарта~ | Македонија
 | lat_deg = 41.13
 | lon_deg = 22.40
 | label  = Гевгелија
 }}
}}