Предлошка:Писмо/Старословенско

Од Википедија — слободната енциклопедија

{{{1}}}

Оваа предлошка е наменета да ги подржи старословенските фонтови и со него се објавуваат оригиналните старокирилични букви. Предлошката се користи за запишување старословенски зборови.


Пример
{{писмо|Cyrs|аблъко}}
аблъко
{{писмо|Cyrs|ночь}}
ночь

Технички особености[уреди извор]

Фонтот кој се користи за оваа предлошка ги содржи скоро сите старословенски кирилични букви. Дополнителни букви можат да се поддржат со следните фонтови:

Поврзано[уреди извор]