Предлошка:Печатарски слог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Коментар Оваа предлошка содржи еден или повеќе незадолжителни параметри. Поподробно на страницата за разговор.

Оваа предлошка содржи некои крајно сложени и езотерични синтаксини елементи. Не се обидувајте да ја менувате предлошкава доколку не сте апсолутно сигурни дека целосно сфаќате за што се работи во кодот и сте подготвени целосно да ја поправите штетата која евентуално би ја нанеле. Сите испробувања правете ги во предложниот песок или во корисничкиот простор.

{{Печатарски слог}} додава инфокутија во статии за печатарски слогови (и фонтови).

Употреба[уреди извор]

{{Печатарски слог
| name = 
| familyname = 
| image = {{{name}}} specimen.svg
| style = 
| classifications = 
| creator = 
| commissioned_by = 
| foundry = 
| foundries = 
| creationdate = 
| releasedate = 
| trademark = 
| based_on =
| aka = 
| variations = 
| sample = [[Податотека:{{{name}}} sample.svg]]
| shown_here =
| sample_fullimage = [[Податотека:{{{name}}} full sample.svg]]
}}