Предлошка:Население

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Население по години
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Предлошкава се користи за правење на табела која дава преглед на бројот на населението во некое место во текот на извесен временски период.

Употреба[уреди извор]

Укажете број на населението, по година (помеѓу 1600 и 2100 г.)

1600 = Населението во 1600 г.
1601 = Населението во 1601 г.
...
2099 = Населението во 2099 г.
2100 = Населението во 2100 г.
source = Извор на податоците
withoutdoublecount = Почетна година без двојно сметање
annualsurvey = Почетна година за провизорен број на населението (годишно испитување)

Пример[уреди извор]

Население по години
(Извор : Попис на Википедија)
16001700180019001950
102040200500
{{Население
| 1600 = 10
| 1700 = 20
| 1800 = 40
| 1900 = 200
| 1950 = 500
| source = Попис на Википедија
}}