Предлошка:Метео Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Синтакса[уреди извор]

За да ја употребите предлошкава, применете ја следнава синтакса:

{{Метео Франција
|Town=
|Sunshine= 
|Rain=
|Snow=
|Storm=
|Fog=
}}

Напомена: Наводите за податоците се ставаат наспроти податоците за параметарот „Town“.

За да избришете еден од редовите во предлошкава (на пр. да го ставите предлошката во статија за Брест), додајте ги следниве параметри:

|Paris=no
|Nice=no
|Strasbourg=no
|Brest=no

Пример со сите податоци[уреди извор]

Град СОнце

(часови/год.)
Дожд

(мм/год.)
Снег

(денови/год.)
Бура

(days/yr)
Магла

(денови/год.)
Државен просек 1.973 770 14 22 40
Безансон[2] 1.847 1.187 27 30 24
Париз 1.661 637 12 18 10
Ница 2.724 767 1 29 1
Стразбур 1.693 665 29 29 56
Брест 1.605 1.211 7 12 75
  1. Париз, Ница, Стразбур, Брест
  2. Безансон на Lamateo.org (француски)