Прејди на содржината

Предлошка:малабуква

Од Википедија — слободната енциклопедија

Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Оваа предложна документација е превметната од Предлошка:Малабуква/doc [уреди]

Користење

[уреди извор]

Предлошкава го менува насловот на една статија за тој да почнува со мала буква, за одредени теми каде што тоа е потребно (на пример iPad или eBay).

Едноставно додадете {{Малабуква}} најгоре на страницата и првата буква од насловот ќе биде мала.

Пример:

Име на страницата Како ќе се покаже
Xkcd xkcd